Akademickie Centrum Kariery

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Jesteś w: Strona główna Targi Pracy Targi Pracy 2014 Targi Pracy UEK – największe uczelniane targi pracy w Krakowie

Targi Pracy UEK – największe uczelniane targi pracy w Krakowie

Już po raz jedenasty hala Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zgromadziła pracodawców i poszukujących pracy w ramach Targów Pracy, organizowanych przez Akademickie Centrum Kariery UEK. Sukces frekwencyjny, rekordowa liczba wystawców oraz nowa, atrakcyjna formuła wydarzenia umocniły pozycję Targów Pracy UEK jako najlepszej tego rodzaju imprezy w Krakowie.

Rynek pracy nie jest specjalnie przyjazny studentom i świeżo upieczonym absolwentom uczelni. Jak wynika z badań, prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, najwyższy poziom bezrobocia w tej grupie odnotowano w 2012 roku. Inne badania, prowadzone w 2013 r. dowodzą, że wśród bezrobotnych absolwentów kierunków ekonomicznych najwięcej jest tych, którzy poszukują pracy w obszarze administracji i zarządzania. – Organizowane przez Akademickie Centrum Kariery UEK Targi są miejscem, w którym staramy się zmienić ten stan rzeczy – mówi Maja Timler-Świech, Kierownik ACK UEK. – Obserwując rosnące rzesze bezrobotnych, nie tylko absolwentów naszej uczelni, stwarzamy przestrzeń, w której mogą oni poznać potencjalnych pracodawców, oferowane przez nich stanowiska czy – w przypadku osób studiujących – oferty praktyk i stażywylicza organizatorka. – Oferujemy również odwiedzającym Targi możliwość skonsultowania dokumentów aplikacyjnych ze specjalistami HR, zatrudnionymi w firmach, które uczestniczą w wydarzeniu – dodaje.

CV Point, bo taką nazwę nosi podjęta już w ubiegłorocznej edycji Targów inicjatywa, to wydzielone w ramach przestrzeni Targów miejsce, w którym każdy spośród odwiedzających miał możliwość sprawdzenia poprawności swojego CV. Grupę konsultantów tworzyło 26 specjalistów – pracowników działów HR firm, reprezentowanych na Targach. – Co przykuło moją uwagę, to fakt znakomitego przygotowania kandydatów pod kątem poprawności składanych do nas podczas eventu dokumentów aplikacyjnych – mówi Edyta Sander, reprezentująca głównego sponsora imprezy, State Street Bank. Dodaje, że widzi w tym zasługę CV Point i jego lokalizacji – zanim odwiedzający Targi zeszli na poziom hali wystawienniczej, mieli okazję zaglądnąć do konsultantów piętro wyżejNajczęściej wystarczyły niewielkie poprawki i dokumenty aplikujących były całkiem dobrze przygotowane do wręczenia pracodawcom – przyznaje Magdalena Dorożyńska z Capgemini Polska, jedna z konsultantek CV Point Targów Pracy. – Widać ogromny postęp w stosunku do CV, które trafiały w moje ręce jeszcze dwa lata temu. W mojej ocenie, dzięki zainteresowaniu rynkiem pracy i takim jak CV Point inicjatywom studenci są obecnie dużo lepiej przygotowani do wyzwań zawodowych – dodaje.

W Targach uczestniczyło 58 wystawców, co stanowi rekordową liczbę w historii wydarzenia. Wśród reprezentowanych firm znalazły się przedsiębiorstwa z branży rachunkowości i finansów, konsultingu, doradztwa personalnego, IT. Organizację eventu uczestnicy ocenili bardzo wysoko. – To jedne z lepszych, jeśli nie najlepsze targi pracy w Krakowie – mówi Bartosz Wieczorek, Senior Recruiter w firmie RWE. – W mojej opinii to świetnie zorganizowana impreza – wtóruje Iza Kaczyńska, menedżer Działu Personalnego DELPHI, odział Kraków. – Sam fakt, że znaleźliśmy się w gronie sponsorów strategicznych tego wydarzenia świadczy o naszej wysokiej jego ocenie – podkreśla. Potencjalni pracodawcy nie kryją szczególnego zainteresowania grupą, która najliczniej odwiedza imprezę – studentów i absolwentów kierunków ekonomicznych i zarządzania. – Na Targach Pracy UEK zawsze występuje największa pula talentów spośród tych, których poszukujemy – mówi Joanna Świda z Działu HR firmy Brown Brothers Harrimann. – Stale się rozrastamy, zatrudniając obecnie 600 osób planujemy zatrudnić 1000 w ciągu najbliższych dwóch lat, zatem Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest miejscem, w którym mamy największe szanse pozyskać interesujących nas kandydatów – tłumaczy Świda.

Obecność na Targach Pracy UEK to również ważny element budowania świadomości marki wśród potencjalnych kandydatów. – Nasze stoisko odwiedzają osoby, które często po raz pierwszy dowiedziały się o nas właśnie na Targach – mówi Katarzyna Ciepichał z Działu Rekrutacji Euroclear Bank – W Krakowie jesteśmy dopiero od dwóch lat, więc szczególnie dbamy o wykorzystywanie okazji do zwiększenia rozpoznawalności firmy, która nie posiada dedykowanego produktu, działając na papierach wartościowych wśród klientów, którymi są duże instytucje finansowe – tłumaczy. Podobnego zdania jest Iza Kaczyńska, dodaje jednak, ze Targi są w coraz większym stopniu bezpośrednim źródłem pozyskiwania kandydatów, którzy później uczestniczą w programach stażowych lub otrzymują oferty pracy.

Odwiedzający Targi, poza coraz lepiej przygotowanymi dokumentami mają – zdaniem uczestników wydarzenia – coraz większą wiedzę o rynku pracy i samych pracodawcach. – Studenci przychodzą do nas z konkretnymi pytaniami, często bardzo szczegółowymi, dotyczącymi np. obowiązków na konkretnych stanowiskach, możliwości rozwoju zawodowego w firmie czy czasu trwania staży – mówi Bartosz Wieczorek.

Studenci, którzy tłumnie przybyli do Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego UEK, mogli poznać nie tylko oferty staży i pracy, ale i pozyskać materiały informacyjne, przygotowane przez uczestniczące w wydarzeniu firmy. Chętni mogli wziąć udział w prezentacjach – przedstawiciele 12 firm szczegółowo omawiali zagadnienia, związane z prowadzoną przez nie działalnością i wprowadzali w zawiłości specyfiki rozwoju kariery w macierzystych przedsiębiorstwach. Ponadto, dla poszukujących pracy matek zorganizowano specjalne miejsce – Salę Zabaw Kids Play – w którym mogły zostawić swoje pociechy pod czujnym okiem animatorek i w spokoju odwiedzić Targi.

W powszechnej opinii uczestników Targi Pracy UEK to wydarzenie rozpoznawalne i ważne dla osób aktywnie poszukujących pracy. Z roku na rok przybywa nie tylko wystawców i odwiedzających, ale i nowych inicjatyw, towarzyszących głównej imprezie wystawienniczej. Kolejna odsłona za rok, tymczasem szczegóły edycji 2014 wraz z materiałami informacyjnymi można poznać, odwiedzając stronę Akademickiego Centrum Kariery UEK www.kariery.uek.krakow.pl.