Akademickie Centrum Kariery

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Jesteś w: Strona główna Szkolenia Doradztwo zawodowe dla studentów UEK Doradztwo zawodowe dla studentów UEK
 

Doradztwo zawodowe dla studentów UEK

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i dynamiczny. Nieustannie zachodzą w nim zmiany, powstają nowe stanowiska, a zanikają stare. Pracodawcy wymagają od pracowników coraz więcej, a z drugiej strony rozwój nauki, technologii, łatwiejszy dostęp do wiedzy itp., sprawia, że pracownicy są w stanie spełniać coraz wyższe wymagania. Współcześnie budowanie swojej pozycji zawodowej wymaga nie tylko zdobywania kwalifikacji w dziedzinie, którą się wybiera, ale także wiedzy na temat realiów współczesnego rynku, procesów w nim zachodzących, a co najważniejsze umiejętności poruszania się na rynku pracy. Wejście na rynek pracy i poruszanie się na nim bez ustalonego planu jest jak wędrówka po nieznanym terenie bez mapy. Czasami uda się trafić bez problemu, lecz w większości przypadków błądzi się, traci czas i energię na nieudane próby. To tak, jakby powierzyło się budowę swojego domu osobie, która działa na chybił trafił bez wcześniej opracowanego projektu. Nie warto pozwalać sobie na to. Jeśli wybiera się tę strategię, a właściwie brak strategii, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż zmniejsza się w ten sposób swoje szanse na rynku pracy. I tutaj rola doradcy zawodowego staje się kluczowa. Zawód ten dopiero od niedawna zaczyna funkcjonować w Polsce; w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych już ma ugruntowaną pozycję i kilkudziesięcioletnią historię. Zapotrzebowanie na tego typu usługi wygenerował sam rynek. Zadaniem doradcy zawodowego jest doradzanie w zarządzaniu własną karierą zawodową. Doradca zawodowy dysponuje wiedzą na temat współczesnych procesów zachodzących na rynku pracy, wymagań pracodawców, ścieżek kariery w danych zawodach, metod rekrutacji, itp. Na tej podstawie pomaga klientom podejmować decyzje zawodowe i budować indywidualne ścieżki kariery. Doradztwo zawodowe może przybierać dwie postaci:
  • indywidualne doradztwo zawodowe (indywidualne konsultacje, podczas których doradca wspólnie z klientem wybiera najbardziej korzystne rozwiązanie dla danej osoby w konkretnej sytuacji zawodowej).
  • grupowe doradztwo zawodowe (ma charakter warsztatów, zadaniem doradcy zawodowego jest przekazanie wiedzy na temat współczesnego rynku pracy i sposobów zwiększania swoich szans oraz umiejętności budowania mocnej pozycji na rynku pracy).

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów i absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Akademickie Centrum Kariery organizuje indywidualne konsultacje z psychologiem – doradcą zawodowym.

W ramach konsultacji oferowana jest pomoc zakresie:
- planowania i zarządzania karierą
- budowania swojej pozycji na rynku pracy
- analizy predyspozycji zawodowych w kontekście rynku pracy
- przygotowania dokumentów aplikacyjnych na konkretne stanowisko
- przygotowania się do procesu rekrutacji i rozmowy kwalifikacyjnej
- podejmowania decyzji zawodowych w indywidualnych przypadkach i konkretnych sytuacjach.
Swoją przyszłą karierę warto zacząć budować już na studiach. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje studentów i absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Indywidualne konsultacje odbywają się w Akademickim Centrum Kariery (sala K2 w budynku Księżówka) po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa (szczegóły oraz zapisy w kalendarzu szkoleń ACK).

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: (012) 293 54 75.