Akademickie Centrum Kariery

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Jesteś w: Strona główna Aktualności VII Konferencja Kobieca pt. „Kobiety aktywne w życiu publicznym”

VII Konferencja Kobieca pt. „Kobiety aktywne w życiu publicznym”

20 kwietnia 2018 r.
Hotel Grand, Sławkowska 5/7

 

Podczas tegorocznej konferencji skupimy się nad zagadnieniem obecności kobiet w życiu społecznym, publicznym i politycznym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie  dlaczego nadal tak relatywnie mało kobiet osiąga sukces w tych dziedzinach? Zastanowimy się czy głównym powodem jest brak wiary kobiet we własne siły czy też spotykają się z silnym oporem środowiska w którym funkcjonują? Czy mogą liczyć na solidarność ze strony innych kobiet? Poruszymy kwestie wykorzystywania przez Polki swojej wiedzy i umiejętności. Zastanowimy się dlaczego nie doceniają swojej pracy i często brakuje im wiary we własne siły.

W ramach konferencji odbędzie się dyskusja panelowa do której zaproszone zostaną aktywne uczestniczki życia politycznego, organizacji pozarządowych a także świata nauki i biznesu. Część druga konferencji to zajęcia warsztatowe poświęcone sztuce autoprezentacji i świadomego kreowania własnego wizerunku.

Do udziału w konferencji zapraszamy aktywne kobiety, które osiągnęły w swoich dziedzinach sukces, skutecznie realizując się zawodowo.

 

PROGRAM „NIE WYSTARCZY BYĆ…KOBIETĄ” 
 

Fundacja Instytut Studiów Strategicznych od siedmiu lat prowadzi program poświęcony dyskusji na temat samorozwoju kobiet, ich pozycji w biznesie, polityce, przedsiębiorstwach i łączenia życia prywatnego z  pracą zawodową. Pierwsza konferencja „Nie wystarczy być…kobietą” skupiła się na roli kobiet w polityce zarówno krajowej jak i międzynarodowej oraz życiu ekonomicznym. Panelistki spotkania podzieliły się swoim doświadczeniem i poruszyły zagadnienia takie jak: promocja udziału kobiet w polityce, kobiety w polityce i dziennikarstwie, polskie kobiety w polityce europejskiej. Podjęta została próba odpowiedzi na pytanie czy świat rządzony przez kobiety byłby lepszy od prowadzenia biznesu, jak duet kobieta-polityka wygląda we współczesnych Włoszech oraz jakie doświadczenie w stanowieniu prawa ma Francja.

Konferencja „Nie wystarczy być… kobietą. Kobieta, praca i sukces” była  próbą nakreślenia sytuacji kobiet w polskim i światowym biznesie. Zagadnienie jakim jest umiejętność radzenia sobie kobiet w czasach agresywnej konkurencji było i nadal jest palącym problemem współczesnego świata, dlatego przedstawiliśmy historie sukcesów kobiet oraz drogi do nich prowadzące. Podczas konferencji wystąpiły polskie i europejskie działaczki na rzecz praw kobiet, przedstawicielki administracji państwowej, członkinie zarządów spółek skarbu państwa oraz firm prywatnych a także kobiety, które swój sukces zawdzięczały rodzinnemu zarządzaniu biznesem.

Ponieważ kobieta w roli szefa stanowiła, i nadal stanowi rzadkość, a od dziesiątków lat w wyniku przyzwyczajeń, stereotypów i uprzedzeń mężczyźni dominują w sferze publicznej, w zarządzaniu i sprawowaniu władzy, III edycja z cyklu „Nie wystarczy być…kobietą” odbyła się pod hasłem „Niedoceniany potencjał kobiet”. Konferencja stworzyła przestrzeń na publiczną dyskusję o potencjale kobiet, w szczególności tych po czterdziestce. Właśnie ta grupa to często kobiety z bardzo dużym potencjałem zawodowym, ogromnym doświadczeniem życiowym, które często kluczowe decyzje dotyczące życia rodzinnego mają już za sobą. Dlaczego ten potencjał jest marnowany na rynku pracy i w życiu społecznym? Jakie mechanizmy spowodowały wykluczenie tej grupy? Jak wykorzystać niezagospodarowany kapitał kobiet 40+? Te i inne pytania padły podczas dyskusji panelowej oraz próby zainicjowania procesów zmieniających ten stan.

Tematem przewodnim IV edycji była „Zmiana. Start do sukcesu!”. Głównym celem konferencji było stworzenie przestrzeni do dyskusji nad potencjałem zmiany, przed jaką stoją kobiety, które chcą odmienić swoje życie na bardziej satysfakcjonujące w każdej sferze życia. Zdaniem socjologów i psychologów, Polki są zbyt skromne i za mało wierzą w swoje własne możliwości, aby walczyć o sukces. Pytaliśmy więc w jaki sposób przekuć zmianę na zawodowe czy życiowe powodzenie? Jak w obliczu przemian współczesnego świata nie stracić poczucia sensu własnego życia oraz wykonywanej pracy? W czasie konferencji odbyła się dyskusja jak dobrze wykorzystać zmiany, będące nieuniknioną częścią życia, by wzmocnić motywację do realizacji celów i marzeń. Wśród panelistek znalazły się kobiety, które zmieniły swoje życie – założyły własne niekonwencjonalne biznesy czy właśnie opuściły biznesowy świat, by zajmować się czymś zupełnie innym.        

V edycja programu, konferencja „Marka: Kobieta”, dotyczyła kwestii takich jak: budowanie marki osobistej, autoprezentacja, relacje między partnerami w biznesie, komunikacja i efektywny dialog. Priorytetem konferencji było stworzenie jak najlepszych warunków do merytorycznej debaty nad rolą i znaczeniem kobiecej marki oraz potencjałem drzemiącym we współczesnej kobiecie – liderce, matce, prezesce i nie tylko. Podczas konferencji podjęta została próba odpowiedzi na pytania: w jaki sposób przekuć swoje mocne i słabe strony na sukces w biznesie, jakimi narzędziami kreować własną markę osobistą, jak być dobrą liderką dla siebie i innych, gdzie i jakimi metodami budować relacje biznesowe oraz  sieci kontaktów? Co więcej, Panie mogły wziąć udział w warsztatach couchingowych: „Sztuka dialogu. Budowanie relacji z partnerami w  biznesie” lub „Marka: Kobieta. Jak przekuć osobisty kapitał na zawodowy sukces”.

Podczas ostatniej konferencji „Czym jest startup i dlaczego jest dla wszystkich?” podjęliśmy próbę zdefiniowania idei startupu oraz gościliśmy osoby – zarówno specjalistów jak i praktyków – zajmujące się zagadnieniem startupów lub z powodzeniem prowadzące taką działalność. Pokazaliśmy również, że startupy mogą być dla wszystkich. Nie tylko dla mężczyzn ale również dla kobiet, które coraz częściej zasiadają na kierowniczych stanowiskach i we władzach spółek, a ich pomysłowość i kreatywność nie ustępuje, a często przewyższa umiejętności kolegów. 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/423032138123724/