Akademickie Centrum Kariery

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Jesteś w: Strona główna Aktualności Trwają nabory na programy letnie. Nie przegap i aplikuj na staż!

Trwają nabory na programy letnie. Nie przegap i aplikuj na staż!

Planujesz spędzić lato na stażu? Nie zwlekaj. Większość firm i urzędów czeka na aplikacje do końca kwietnia. Eksperci serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl podpowiadają, jak szukać wakacyjnych ofert staży.

Staż zawodowy, na który decyduje się wielu studentów, zapewnia niezbędny wpis w CV, ale w wielu przypadkach to także wstęp do pierwszej pracy. Aby się dostać do firmy na lato, nie wystarczą dobre chęci. Trzeba działać i to szybko.

Staże w zakładkach „kariera”

„Stażowych ogłoszeń warto szukać na stronach internetowych firm w zakładkach: kariera, praca. Z reguły oferty skierowane są do studentów od trzeciego roku” – podkreśla Aleksandra Pocheć z MonsterPolska.pl.

Na nowych praktykantów – w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie oraz Szczecinie – czeka Deloitte. Kandydaci rekrutowani są do zespołów doradczych w działach audytu, podatków, prawa, doradztwa finansowego oraz konsultingu strategicznego, technologicznego, zarządzania ryzykiem i marketingu. Rekrutacja prowadzona jest poprzez wyszukiwarkę https://pl.career.deloittece.com. Płatne praktyki trwają od 3 do 6 miesięcy. Firma pokrywa także koszty podróży i zakwaterowania wyjazdów służbowych.

Programy stażowe mają także banki m.in. Pekao SA (http://www.karierapelnazycia.pl), mBank (https://www.mbank.pl/kariera/) czy Bank Zachodni WBK (https://www.bzwbk.pl/kariera). Studenci po trzecim roku mogą się starać także o dwumiesięczne praktyki w Warcie. Tu zgłoszenia przyjmowane są w kwietniu-maju, a praktykanci mogą liczyć na oferty zarówno z centrali w Warszawie, jak i z oddziałów w Katowicach, Lublinie, Łodzi oraz w placówkach w całej Polsce. Staże będą odbywać się m.in. w działach takich jak likwidacja szkód, sprzedaż, czy audyt i marketing. 


Do 25 kwietnia (do godz.16.00) można aplikować przy pomocy formularza rekrutacyjnego do firmy Comarch. Wybrane osoby dostaną zaproszenie na testy kwalifikacyjne, które odbędą się w dniach od 7 do 11 maja. Do 11 czerwca pojawiają się wyniki rekrutacji, a staż będzie trwał od lipca do września.

Tylko do 31 marca aplikacje można składać do firmy DB Schenker poprzez stronę www.dbschenker-student.pl. Poszukiwane są osoby do działów: sprzedaż, analityka, operacje, komunikacja, projektowanie biznesowe, zarządzanie personelem. Program stażowy trwa trzy miesiące (od lipca do września, w pełnym wymiarze godzin pracy). Firma gwarantuje opiekuna stażu oraz dofinansuje prywatną opiekę medyczną i zajęcia sportowo-rekreacyjne. Niektóre firmy nie tylko czekają na CV, ale organizują konkursy. Przykładem jest firma BASF, która organizuje konkurs „Staż letni w BASF”. Osoba, która chce wziąć udział w stażu, musi do 1 kwietnia (do godziny 23:59) udzielić jak największej liczby poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe zawarte w formularzu aplikacyjnym. Formularz dostępny jest na stronie www.basf.com/pl. Uczestnik może złożyć aplikację tylko do jednego wybranego działu.

„Niezależnie od metody poszukiwań, warto aplikować w kilka miejsc, gdyż konkurencja jest spora. Równolegle warto szukać ofert letniej pracy w serwisach z ofertami pracy. Może się okazać, że propozycja pracy na zastępstwo na czas letni będzie równie atrakcyjna, jak staż” – podsumowuje ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

 

***

MonsterPolska.pl to internetowy serwis pracy o międzynarodowym zasięgu, oferujący dostęp do ponad 4,5 miliona ofert pracy w ponad 40 krajach. Monster Polska jest częścią międzynarodowej grupy Alma Career oraz Monster Worldwide – właścicieli wiodących stron internetowych z ofertami pracy, takich jak Monster.com, Jobs.cz, Profesja.sk, oraz Cvonline.com. Jako pionier rekrutacji online MonsterPolska.pl efektywnie łączy pracodawców z pracownikami, realizując zarówno rekrutacje lokalne, jak i te o charakterze międzynarodowym. Skuteczność rekrutacji gwarantują unikalne rozwiązania technologiczne i komunikacyjne, tworzone w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku pracy.